Doniosłość Weberowskiej socjologii gospodarowania

Kilka względów złożyło się na decyzję o prezentacji socjologii gospodarowania Webera:

1) jest to stosunkowo mało znany element dorobku Weberowskiego

2) problemy socjologii gospodarowania są deficytowym artykułem współczesnych badań socjologicznych. Jeśli bywają podejmowane przez współczesnych socjologów, to raczej w sposób marginalny, niekonsekwentny,

3) w Weberowskiej socjologii gospodarowania istnieje problematyka, którą spotykamy we współczesnej socjologii, jednakże została ona tutaj postawiona konsekwentniej, wyraziściej i w oparciu o większe poczucie odpowiedzialności intelektualnej i naukowej. Np. problem podziału pracy, problem form własności nieustannie pojawia się we współczesnej socjologii, jednakże jako problem marginalny albo jako problematyką, którą socjologia zachodnia podejmuje w większym stopniu dla celów polemiki z marksizmem niż dla realizacji takiego zadania jakim jest rozpoznanie obiektywnej rzeczywistości.

Podejmując problematykę socjologii gospodarowania zmuszeni jesteśmy zwrócić uwagę na pewną, charakterystyczną tendencję występującą, w całej współczesnej socjologii niemarksistowskiej ale powoli torującej również drogę w socjologii uprawianej w krajach socjalistycznych a także wśród badaczy uważających siebie za marksistów. Jest to tendencja polegająca na negowaniu, przynajmniej milczącym faktu, iż istnienia gospodarki w życiu współczesnych społeczeństw i wpływu struktury gospodarczej tych społeczeństw na te wszystkie aspekty życia ludzkiego, które czyni przedmiotem swego zainteresowania socjologia.

0
0
0
s2sdefault